sciaga.57.pl
darmowe programy portal 57.pl
Szukaj:    
sciaga.57.pl / prace / język polski / Młoda Polska

Kim jest Judym? Czy to tylko postać tragiczna, czy może zwycięska?

Tomasz Judym z powieści “Ludzie Bezdomni” Stefana Żeromskiego jest postacią tragiczną, ale można też wskazać sytuacje, zdarzenia i cechy charakteru, które czynią z niego postać zwycięzcy.

Judym był młodym lekarzem – chirurgiem. Pochodził z biednej rodziny i tylko jemu z całej familii udało się do czegoś dojść, zostać kimś poważanym. Tomasz był człowiekiem wrażliwym na piękno i nieobojętnym na sztukę. Potwierdza to choćby jego wizyta w Luwrze.

Przez pewien czas odbywał praktyki w Paryżu. Po powrocie do Warszawy, swojego rodzinnego miasta zobaczył inny świat. Spotkał tu brata Wiktora pracującego w fabryce a dokładniej w stalowni.

Już przy wzajemnym przedstawianiu się można zauważyć, że Wiktor jest dumny, iż ma brata lekarza. Tomasz jest jednak człowiekiem skromnym i nie szczyci się przed wszystkimi swoim zawodem.

Z rozmowy braci dowiadujemy się, że osobą, która przyczyniła się do osiągnięcia sukcesu przez Judyma była jego ciotka, fakt ten go bardzo onieśmiela. Zamieszkał on z nią gdy był młodym chłopcem, lecz nie można powiedzieć by miał spokojne dzieciństwo. Jego ciotka była hazardzistką.

Wynajmowała pokoje w swoim domu a jedynymi dobrymi rzeczami, które spotkały naszego bohatera ze strony ciotki był dach nad głową i korepetytor, który pomagał Tomaszowi w nauce – Radek.

Powróćmy jednak do wizyty Judyma we fabryce. Jego uwagę zwróciła tu rutyna i automatyczność pracujących w niej ludzi a także to co zobaczył wcześniej na ulicach Paryża i Warszawy – brud, kurz i brak przestrzegania jakichkolwiek zasad higieny osobistej. Tym problemem zajmował się już wcześniej w Paryżu. Postanawił więc wygłosić wykład na ten temat higieny u doktora Czernisza, znanego i szanowanego lekarza, który zresztą zachęca go do tego – sądząc, iż Judym jest człowiekiem kompetentnym i poważnym a ponadto był przecież w Paryżu.

Tomasz wygłasza swoje teorie, ukazując swoje prawdziwe oblicze człowieka, który troszczy się o najbiedniejszych. Tutaj widać jego bohaterstwo i odwagę. Mimo, że “koledzy” lekarze odnoszą się do jego tez nieprzychylnie nie przestaje czytać.

Po wystąpieniu odezwały się głosy sprzeciwu wobec zamysłów Judyma. Niektórzy nawet z niego drwili – była to jego porażka i tragedia, której się obawiał.

Tomasz postanowił otworzyć własny gabinet i tak też zrobił, jednak nikt nie przychodził do niego. Zrozumiał, że bardzo szybko zrobiłby karierę gdyby “zbliżył się do ludzi wybitnych”, jednak był on człowiekiem silnego charakteru i nie chciał rezygnować z drogi jaką obrał wcześniej. Z czasem jednak został zmuszony przez warunki materialne do wyjazdu z Warszawy i zostania asystentem doktora Węglichowskiego.

W Cisach (bo tak nazywało się miasto, w którym pracował) spotkał dawne znajome z Paryża. Jedna z nich – Natalia jest zakochana w Karbowskim, który i jest hazardzistą i bankrutem.

Tomasz zauważa, że jego życie nie jest takie barwne jak Karbowskiego. Wie że poświęcił je w imię szczytnych ideałów, ale czuje, że czegoś mu w nim brakuje, nie jest nim do końca usatysfakcjonowany. Patrzy z zazdrością na miłość Natalii i Karbowskiego.

Podczas odbywania praktyki przez Judyma dają się zauważyć jego zdolności organizatorskie. Odniósł wielki sukces wyposażając “szpitalik” i doprowadzając go do stanu używalności przy jednoczesnym zainteresowaniu chorych.

Pojawiły się jednak nowe problemy.

Dzieci w okolicy zaczęły chorować, “Eskulap Judym” znalazł przyczynę zachorowań jednak skostniałe społeczeństwo go zignorowało, co było kolejną porażką Tomasza.

Osobistym sukcesem młodego lekarza było realizowanie w Cisach jego planu związanego z szerzeniem higieny.

Judym znalazł też przyjaciela, który popierał jego wysiłki był nim Leszczykowski (M.Les.), z którym to wymieniał dość intensywnie korespondencję.

Pomysł osuszenia stawów w Cisach, które były źródłem zachorowań nie spotkał się jednak z entuzjazmem ze strony ludzi, którzy przyjechali na kontrolę do uzdrowiska i kolejny raz “eskulap” poniósł porażkę.

Innym razem Tomasz próbował zapobiec zamulaniu rzeki przez Krzywosąda, ten nie tylko nie daje się przekonać, że może to zaszkodzić ludziom czerpiącym wodę z rzeki, ale też wyprowadza Judyma z równowagi przez co ten wepchnął go do brudnej, cuchnącej wody. Ten wybryk kosztuje młodego lekarza karierę w Cisach, musi on opuścić uzdrowisko.

Dla mnie Judym jawi się jako bohater po tym jak rezygnuje ze wspólnego życia z Joanną ponieważ sądzi, iż nie będzie mógł poświęcić się pracy w imieniu swoich ideałów. Ten wybór jest dla niego z pewnością bardzo cięzki jednak mimo to podejmuje go. Trzeba być wielkim człowiekiem by zrezygnować z własnego szczęścia i poświęcić się dla innych.

Jednak mimo wszystko trzeba przyznać, że główny bohater jest postacią tragiczną ponieważ nie odnosi spektakularnych sukcesów w dziedzinie szerzenia higieny. Pokazuje nam jednak, jak wiele człowiek może zrobić w imię swoich ideałów. Pokazuje, że nie należy się poddawać po odniesieniu porażki i należy być wytrwałym oraz stałym w swoich przekonaniach.

Komentarze

obrazek gość: kacc 16.09.2008 Pomogł mi ten opis bohatera do przypomnienia sobie całości:P

Dodaj komentarz


Twój pseudonim  ->  

Ściąga - informacje

Rozmiar czcionki: A A A A
Data dodania: 04.04.2006
Autor pracy: brak
Czytań: 4875
Komentarzy: 1 (dodaj)
Ocena pracy: 1.5 (2)
Oceń pracę:

Dodaj pracę

Posiadasz cenne źródła z czasów szkolnych? Jesteś autorem wypracowania bądź ciekawej pracy domowej? Dodaj to do naszego zbioru, pomóż innym!

dodaj pracę »

Polecamy

fotoblog

Tapety na komórkę

 zobacz więcej tapet » 
œcišga - kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione
Czas: 0.021178, zapytań: 4 | ALLPlayer download
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW Kraków
On-Line: 0