sciaga.57.pl
darmowe programy portal 57.pl
Szukaj:    
sciaga.57.pl / prace / język polski / Młoda Polska

Najdoskonalszy portret psychologiczny w "Chłopach"

“Chłopi” Władysława Reymonta są najdoskonalszym dziełem młodopolskim. Dowodem na to stwierdzenie może być Nagroda Nobla, jaką pisarz otrzymał w roku 1924, właśnie za to dzieło. Na popularność “Chłopów” złożyło się wiele czynników. Nie jest to tylko powieść o rodzinie Borynów i mieszkańcach wsi Lipce. Problematyka powieści wykracza poza wiejski temat i podejmuje szereg różnych kwestii. W “Chłopach” zostały poruszone tematy ogólnoludzkie, filozoficzne. Przedstawione są ludzkie namiętności, związek człowieka z naturą i jego duża zależność od niej, związek z ziemią, na której żyje, mentalność i system wartości moralnych chłopów, a także problem walki o władzę i rywalizacji o kobietę. “Chłopi” zawdzięczają swą popularność dzięki kompozycji: szczegółowym opisom, uniwersalizmowi czasu i miejsca, także scenom batalistycznym. Bardzo dokładnie poznajemy bohaterów utworu. Dzięki drobiazgowo naszkicowanym portretom psychologicznym dowiadujemy się bardzo wiele o danej osobie.

Jedną z głównych postaci utworu jest Maciej Boryna. Jest to najważniejsza osoba we wsi. Bez niego nie zapada żadna ważna decyzja w Lipcach. Jest on praktycznie przywódcą wioski, doświadczony przez życie. Ma 58 lat, jest wdowcem. Mimo swojego wieku nadal czuje się młody. Dlatego zapragnął poślubić młodą i bardzo piękną Jagnę. Nienawidzi syna. Wypędza go z domu. Jego uczucie w stosunku do niego zostaje spotęgowane, kiedy dowiaduje się o związku jego młodej żony z Antkiem Boryną. O jego skąpstwie i chciwości może świadczyć to, że chociaż był najbogatszym gospodarzem we wsi, to nie chciał ofiarować części swoich ziem synowi. Obawiał się, że może on zostać wypędzony później przez Antka. Boryna gardzi najbiedniejszymi, nie wzrusza go ludzka niedola. Jego małżeństwo z Jagną staje się dla niego źródłem wstydu. Nieomal staje się zabójcą swojej żony i syna, kiedy przyłapuje ich na spotkaniu ze sobą. Boryna jest jednak człowiekiem pracowitym. Swej pozycji dorobił się uczciwą i ciężką pracą. Decydując się na obronę interesów wsi, podczas konfliktu z dziedzicem, bez wahania obejmuje stanowisko przywódcy. Maciej Boryna staje się symbolem trwałego związku z ziemią, kiedy przed śmiercią udaje się w nocy na pole i dokonuje symbolicznych zasiewów. Tam też umiera.

Postępowanie Boryny wynika ze światopoglądu, jaki sobie ukształtował przez całe życie. Jego postępowanie, po części, z pewnością wynika z doświadczenia życiowego. Dba on bardzo dobrze o swoje interesy, jednak nie potrafi postawić się na miejscu innych, nie potrafi zrozumieć tego, co czują inni. Za wszelką cenę dąży do postawionych sobie celów. Jego śmierć jest aktem symbolicznym, stanowiącym podsumowanie jego całego życia – przywiązanie do wsi, do roli i do ziemi, na której spędził długie lata.

Stanisław Reymont przedstawił w “Chłopach” jeszcze inne, równie dokładne portrety psychologiczne. Dzięki takiemu zabiegowi cała powieść jest bardzo realna, rzeczywista. Dzięki temu poszczególne postacie stają się bliskie czytelnikowi.

Komentarze

obrazek gość: anja 05.05.2008 Nawet może być ale fajne by było gdyby było szerszy opis śmierci Boryny
obrazek gość: misiek 08.11.2007 Napisz cos o ludziach biednych w Chlopach
obrazek gość: MATRIX 18.06.2007 Chu*owy opis smierci boryny - NIE JEST DOKŁADNY!

Dodaj komentarz


Twój pseudonim  ->  

Ściąga - informacje

Rozmiar czcionki: A A A A
Data dodania: 04.04.2006
Autor pracy: brak
Czytań: 5719
Komentarzy: 3 (dodaj)
Ocena pracy: 2.8 (4)
Oceń pracę:

Dodaj pracę

Posiadasz cenne źródła z czasów szkolnych? Jesteś autorem wypracowania bądź ciekawej pracy domowej? Dodaj to do naszego zbioru, pomóż innym!

dodaj pracę »

Polecamy

fotoblog

Tapety na komórkę

 zobacz więcej tapet » 
œcišga - kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione
Czas: 0.012655, zapytań: 4 | ALLPlayer download
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW Kraków
On-Line: 0